Drive-in Raf Sistemleri

DRIVE-IN RAF SİSTEMLERİ

Depo alanında en yüksek istifleme imkanı sağlayan raf sistemidir. Tek yönlü (tek giriş ve çıkış) ve çift yönlü (giriş ve çıkış ayrı) olmak üzere iki çeşittir. Son giren ilk çıkar (lifo) sisteminde tek yönlü ,ilk giren ilk çıkar (fifo) stoklama sisteminde çift yönlü drive-in sistemi kullanılmaktadır. Ürünler blok halinde yerleştirilir ve boşaltılır.Genellikle sezonluk ürünlerin ve tek tip yada az sayıda çeşit stoklayan firmalarda kullanılmaktadır.

Drive-in raf sistemleri; depolama alanının ve hacminin en verimli şekilde kullanılmasını sağlayan ve içine girilebilir şekilde tasarlanan raf sistemleridir. Aynı yapıda ve tipte çok sayıda paletli ürünün stoklanması konusunda çok büyük kolaylıklar sağlayan bir sistemdir. Yapısından dolayı içine girilebilir raf sistemleri adı da verilmektedir.

Bu sistemlerin en büyük kolaylığı ise mekanın neredeyse yüksekliğinin taamına yakınını depolama alanı olarak kullanılmasına izin vermesidir. Sizlere maksimum seviyede depolama olanağı tanır. Alan kullanımını en üst seviyeye çıkaran drive-in raf sistemleri, raf aralarındaki koridor ihtiyacını da en aza indirir. Bu sistemlere ürün giriş çıkışları kolayca denetlenebilir. Ayrıca yükleme kanalları sayesinde farklı ürünleri aynı alanda depolayabilirsiniz.

Drive-in Raf Sistemleri Ne İşe Yarar?

Drive-in raf sistemleri içinde raf kanallarına tek taraflı giriş çıkış yapılır. Talebinize bağlı olarak sisteme iki taraftan da giriş çıkış sağlayabilirsiniz. Her iki yönde giriş çıkış olabilen raf sistemlerinde içinden geçişli diğer bir adıyla drive througt sistem denir. Bu özellik raf sistemlerinde büyük bir avantaj sağlar.

Drive-in raf sistemleri belirli bir sıcaklıkta depolanması gereken ürünler olması durumunda dondurma deposu gibi kullanılabilmektedir. Paletli ürünlerin derinlemesine istiflenmesinde kolaylıklar sağlar. Ayrıca bu sistemde forklift içe kadar girebilmektedir. Yüklerinizi blok olarak yerleştirebilir ya da boşaltabilirsiniz. Depo durumu ve ürün özelliğine göre tek ya da çift taraflı yükleme tercih edilebilir. Ürün sirkülasyonu olan işletmelerin yoğun olarak tercih ettiği bir raf sistemidir.

Drive-in Raf Sistemi Avantajları

Drive-in raf sistemleri birçok avantajlı sayesinde işletmelerin dikkatini çekmektedir;

• Bu sistemlerde ürünleri blok şeklinde depolayabilirsiniz.
• Sezonluk ürünleri depolarken büyük işlevsellik sağlar.
• Depolama alanında koridor ihtiyacını en aza indirir.
• Depolama alanının kapasitesini en verimli şekilde kullanmanıza olanak tanır.
• Farklı derinlik ve yükseklikte istifleme yapabilmenizi sağlar.
• İstifleme cihazı ve tüneldeki ürünler için kullanılabilir.
• Ürün giriş çıkışının yoğun olduğu işletmeler için doğru çözümdür.
• Aynı SKU içinde çok sayıda palet depolayabilirsiniz.

Drive-in raf sistemleri birçok avantajı ve pratik kullanım özellikleri sayesinde işletmelere etkili depolama çözümleri sunmaktadır.